ناک  (Knock)چیست؟ 

زمانی که مخلوط سوخت بدلیل تراکم و دمای بالا، قبل از جرقه زدن شمع و رسیدن پیستون ها به بالاترین سطح، منفجر شود موتور دچار کوبش یا به اصطلاح (Knock) می شود که برای موتور بسیار مضر است. پیستون سعی در بالا آمدن دارد، اما در اثر انفجار زود هنگام مخلوط سوخت، نیرویی با شدت از سمت بالا به آن ضربه می زند، دراثر این کوبش، دمای محفظه احتراق خودرو بالا رفته و به سوپاپ ها، میلنگ و سایر اجزای موتور فشار مضاعف وارد می نماید. این پدیده معمولا با صدای تق تق مانند مخصوصاً در دور پایین و دنده مرده همراه است.

هرچقدر نسبت تراکم پیشرانه بیشتر باشد، احتمال وقوع پدیده ناک افزایش خواهد یافت. از طرفی یکی از راههای بالا بردن قدرت و بازده موتور خودروها، بالابردن نسبت تراکم آنهاست. تنها راه افزایش نسبت تراکم موتور در کنار دوری از خطر ناک زدن، افزایش توان مقابله سوخت در برابر خودسوزی است. این موضوع در خودروهای مجهز به سیستم توربو و سوپر شارژ به دلیل تراکم هوای ورودی به موتور و همینطور دمای بالاتر آن، اهمیت بسیار بیشتری دارد.

 عدد بالاتر اکتان در سوخت به معنای آن است که سوخت می تواند فشار بیشتری را بدون احتراق، تحمل کند. یعنی پیستون ها در محفظه احتراق موتور تا بیشترین مقدار بالا رفته و سوخت را فشرده می کند و احتراق در لحظه مناسب رخ داده و حداکثر توان به خودرو منتقل می شود. تا زمانی که در این چرخه، فشرده سازی سوخت در ایده آل ترین حالت رخ دهد، قدرت و بهره وری موتور افزایش می یابد.خودروهایی که از سوخت با عدد اکتان بالا استفاده میکنند، انرژی بیشتری از بنزین میگیرند که منجر به پیمایش بیشتر (کاهش مصرف سوخت) خواهد شد.

اکتان بوستر کاسپین با فرمول پیشرفته و ماده موثرMMT ، جهت افزایش عدد اکتان بنزین تا 30 واحد (معادل با 3 اکتان) به منظور استفاده در خودروهایی که نیاز به بنزین با عدد اکتان بالا دارند استفاده می گردد.

مزایای اکتان بوستر کاسپین:

·       افزایش توان و شتاب خودرو

·       کاهش مصرف سوخت

·       جلوگیری از پیش سوزی بنزین و ناک (ضربه) که باعث خسارت های مکانیکی بلند مدت در موتور می شود

·       سازگار با سیستم سوخت رسانی، کاتالیست و سنسورهای اکسیژن

 

 

روش استفاده :

·       جهت کارایی بهتر تمام محتویات بطری را در باک تقریبا خالی بریزید و سپس 50 لیتر بنزین بزنید.

·       پیشنهاد می گردد در هر بار سوخت گیری از اکتان بوستر استفاده گردد.